Pozdní léto ve znamení ostružin! Oslaďte si poslední teplé dny výtečnými dobrotami

Pozdní léto ve znamení ostružin! Oslaďte si poslední teplé dny výtečnými dobrotami

Léto se pomalu, ale jistě chýlí ke konci a milovníci ostružin si svou oblíbenou lahůdku mohou konečně vychutnat se vším všudy i z lokálních zdrojů. Sytě zbarvené bobulky udělají parádu v těch nejsnazších receptech, ale i tam, kde byste je vůbec nečekali!

Vitamín A, E, K nebo také vitamín C, který naše tělo v období deštivých dní obzvláště ocení. Přesně to obsahují ostružiny, v nichž navíc najdete i vysoký obsah železa, zinku, fosforu či hořčíku, draslíku a vápníku. Kromě toho mají antioxidační i detoxikační účinky a skvěle se tak postarají o pročištění organismu. 

Pustíte-li se do řádění v kuchyni právě s ostružinami, myslete na jejich kvalitu. Pro dosažení perfektního výsledku vybírejte mezi biopotravinami, které byly vyprodukovány v souladu s principy ekologického zemědělství. Můžete si tak být jisti, že při produkci nebyla použita žádná zbytečná chemie, pesticidy, ani průmyslová hnojiva. V ekologickém zemědělství se hnojí výhradně ekologicky, a to hnojem, humusem či zeleným hnojením, a pole zůstávají plná žížal, hmyzu i přirozených mikroorganismů. Ekozemědělci zkrátka dělají maximum pro to, aby přírodu zanechali v tom nejlepším možném stavu jak pro nás, tak i pro budoucí generace. 

Přibližte se světu ekologického zemědělství ještě o něco více a navštivte stránky myjsmebio.cz, kde kromě spousty informací najdete inspirativní tipy na originální recepty z biopotravin!

Bio výrobky jsou k dostání v běžných supermarketech, kde si je určitě nespletete – jsou totiž označeny logy biolistu a biozebry. Pokud si však chcete nakoupit biopotraviny přímo na ekofarmě, není problém! Jejich seznam najdete na lovime.bio a kamprobio.cz. Pomocí interaktivních map si na stránkách vyberete tu, která je nejblíže vašemu okolí nebo jejíž aktuální nabídka vás zaujme nejvíce.


Ostružinovo-jablečný džem s vlašskými ořechy

 • 500 g bio ostružin
 • 300 g bio jablek
 • 2 balení bio želírovacího cukru
 • hrst bio vlašských ořechů
 • šťáva z bio citronu

Ostružiny i jablka omyjte, jablka oloupejte, zbavte jádřinců, nakrájejte na kostičky a vložte do hrnce. Podlijte je vodou a poduste, dokud nezměknou. Následně k nim přidejte rozmačkané ostružiny, 2 balíčky želírovacího cukru a vařte, dokud směs nezhoustne. Vmíchejte nasekané vlašské ořechy a citronovou šťávu podle chuti. Džem naplňte do čistých sklenic, pořádně zavíčkujte, obraťte víčkem dolů a nechte při pokojové teplotě vychladnout. Hotový džem skladujte v suchu a chladu. 


Špaldový koláč s ostružinami a tvarohem

 • hrnek bio ostružin
 • 180 g bio špaldové mouky
 • ¼ bio másla
 • 125 g bio tvarohu
 • 100 g bio třtinového cukru
 • 2 bio vejce
 • 2 lžíce bio mléka
 • bio prášek do pečiva
 • kůra z bio citronu

Troubu předehřejte na 180 stupňů. Máslo utřete s cukrem a žloutky, přidejte tvaroh, citronovou kůru a mléko. Promíchejte a do směsi pak vmíchejte mouku, prášek do pečiva, a nakonec opatrně i sníh z bílků. Koláčovou formu důkladně vymažte máslem a nalijte do ní připravené těsto.  Koláč hojně ozdobte čerstvými ostružinami a pečte v troubě asi 30 minut. 

TIP na závěr:

Pro prvotřídní ovoce, ale také ořechy nebo bylinky v bio kvalitě, se vydejte třeba na ekofarmu Dvůr Vyšínek, kterou najdete nedaleko Prahy. Kromě širokého výběru biopotravin farma nabízí také prohlídky hospodářství a jednodenní programy s environmentální tematikou. Více se dozvíte na dvurvysinek.eu.  

Rádi byste zažili dny otevřených vrat na české ekofarmě? Tak hurá na to! Během září, které je měsícem biopotravin, můžete v rámci akce Poznej svého farmáře okusit vše na vlastní kůži. Informace, na které farmy můžete vyrazit, i jejich program, najdete na www.poznejsvehofarmare.cz. Chcete se dozvědět více o každoroční kampani k měsíci biopotravin? Navštivte www.mesicbiopotravin.cz.