Září patří biopotravinám. Vyrazte na výlet a poznejte svět ekologického zemědělství od A do Z!

Září patří biopotravinám. Vyrazte na výlet a poznejte svět ekologického zemědělství od A do Z!

Září je ve znamení slábnoucích slunečních paprsků, zkracujících se dní a teplejších svršků, které po horkém létě v našem šatníku opět našly své místo. Mimoto je ale také měsícem biopotravin a stejně jako každoročně je i letos spjato s pestrou nabídkou akcí konajících se v nejrůznějších koutech republiky. Proto neotálejte a vydejte se spolu s celou rodinou na výlet, seznamte se s lokálními zemědělci, jejich bio produkty a užijte si bohatý program, který potěší malé i velké!

 Tušíte, jaké benefity nám přináší ekologická produkce? Nebo jaké jsou její přínosy pro přírodu i okolní krajinu? A znáte loga, díky kterým v nákupních uličkách biopotraviny bezpečně poznáte? Pokud ne, právě v září je ten nejvyšší čas do tohoto světa konečně proniknout! A jelikož je první podzimní měsíc již tradičně vnímán jako období, kdy téma biopotravin rezonuje nejen v České republice, ale i v celé řadě dalších evropských zemí, 23. září bylo dokonce oficiálně vyhlášeno Dnem ekologického zemědělství. 

Udělejte si proto v tomto období poznávací výlet na farmu v rámci akce Poznej svého farmáře nebo vyrazte objevovat nové chutě na dožínky. Přinášíme tipy na akce, které byste rozhodně neměli minout! A pokud byste se o každoroční kampani k měsíci biopotravin rádi dozvěděli více informací, navštivte mesicbiopotravin.cz.

3. 9.       Dožínky na Letné 

Svátky sklizně oslavovány na konci žní – to jsou dožínky. A právě na ně můžete vyrazit 3. září na pražskou Letenskou pláň. Největší farmářský trh v Praze přinese pestrý program pro celou rodinu, a to po celý den. Chybět nebudou nejrůznější soutěže, divadla, ukázka hospodářských zvířat nebo zemědělské techniky. Těšit se můžete také na vystoupení folklórních souborů a ochutnávky nejrůznějších bio produktů. Nudit se zkrátka rozhodně nebudete!

10. 9.    Ekologická kozí farma Zerlina 

Patříte mezi milovníky valašských zvyků a folklorních tradic? Pak si 10. září nenechte ujít návštěvu Ekologické kozí farmy Zerlina nacházející se v Rožnově pod Radhoštěm. Na pastvinách tu uvidíte pobíhat malé stádečko koz hnědých krátkosrstých, z jejichž mléka se přímo na farmě vyrábí čerstvé sýry, nápoje, tvarohy a další produkty výhradně v bio kvalitě. Nabízí zde také zážitkový program, díky němuž se přímo zapojíte do chodu hospodářství a vyzkoušíte si roli farmáře na vlastní kůži. 

17. 9.    Farma u Františky 

Třetí zářijový víkend se můžete těšit na program v Plzeňském kraji. Ve vesničce Souměř na vás čeká program v malém hospodářství pod názvem Farma u Františky, kde majitelé chovají kozy a zaměřují se také na vlastní zpracování bio mléka. Nejenže tak zažijete zábavné odpoledne a zjistíte, jak se kozy dojí nebo vodí na pastvu, ale zároveň ochutnáte bio výrobky přímo z faremní produkce! 

24. 9.    Rodinná ekofarma Člupy a festival bio vín a sýrů Mikulov

Další akce se uskuteční 24. září na ekofarmě Člupy, kterou provozuje rodina Šedivých. Nachází se ve městě Bučovice a zabývá se chovem ovcí, koz a také několika krav mléčného plemene jersey. Nejen vaše ratolesti, ale i vy se tak můžete seznámit s každodenní péčí o zvířata. Ve vlastní sýrárně zde vyrábí lahodné mléčné výrobky, a to vše podle tradičních receptů a v souladu s principy ekologické produkce. Tento výlet můžete navíc spojit s festivalem tuzemských bio vín, který se ve stejný den koná v nedalekém Mikulově a kde budete moci ochutnat také různé druhy bio sýrů a dalších výrobků z ekofarem napříč republikou!  

8. 10.      Pražský Biojarmark

Putování za biopotravinami můžete zakončit 8. října návštěvou Biojarmarku, který se každoročně koná na dvoře Národního zemědělského muzea na Letné. Za doprovodu živé hudby na vás bude čekat více než 20 prodejních stánků s nabídkou bio potravin, nápojů, ale například i květin a dalších ekologických produktů. Dočkáte se také vzdělávacích stánků a chybět nebudou ani soutěže o skvělé ceny.