Vynikající plody plné vitaminů? Volte sezónnost a bio kvalitu

Vynikající plody plné vitaminů? Volte sezónnost a bio kvalitu

Podzim je, co se týče dozrávajícího ovoce a zeleniny, snad tím neplodnějším obdobím. Právě teď je proto ideální příležitost dbát na sezónnost a vybírat ty správné plody. Kromě doby sklizně je neméně důležitá také kvalita. Čemu byste na podzim měli dát přednost a proč je právě sezónnost tak důležitá?

I malé dětí ví, že součástí vyváženého jídelníčku je dostatek ovoce a zeleniny. Není ale jablko jako jablko. Klíčový je obsah prospěšných látek pod slupkou a těch škodlivých na slupce. Aby množství těch prospěšných látek bylo co největší, plody by měly být pěstovány, sklízeny a konzumovány v období, které odpovídá jejich vegetační době a zároveň blízko spotřebitelům. Naprosto ideální variantou je nákup ovoce a zeleniny u lokálních farmářů, kteří hospodaří v ekologickém režimu zaručujícím kvalitu.

Proč volit sezónní plody?

Nejen, že hrušky, švestky či mrkev budou na podzim čerstvé, ale především budou skvěle chutnat. Konzumace těchto plodin je pro tělo také mnohem přirozenější a vhodnější, protože obsahují látky a živiny, které náš organismus v daném období nejvíce potřebuje. Další z výhod může být i ušetření vaší peněženky, prodejní ceny sezónního ovoce a zeleniny obvykle bývají nižší, neplatíte totiž náklady spojené s uskladněním.

Kam pro ně zamířit?

Jak už bylo zmíněno, naprostou jistotu o době sklizně a lokalitě, kde plody vyrostly, poskytují ekologičtí farmáři, jejichž počet v tuzemsku neustále roste a zaručeně nějakého najdete i ve svém okolí. Produkty v bio kvalitě ale běžně seženete také v obchodech. Hledejte certifikovaná loga biolistu a biozebry, právě ta značí původ z ekologického zemědělství. Prodejce je povinen na vyžádání předložit doklad. V Česku tyto doklady vydávají čtyři státem pověřené organizace (KEZ o.p.s., ABCERT AG, BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC spol. s.r.o., Biokont CZ s.r.o.). Kód kontrolní organizace najedete pod biozebrou ve formátu CZ-BIO-00x.

Zemědělci hospodařící v ekologickém režimu musí dodržovat zákonem dané požadavky. Takže například nevyužívají umělých hnojiv či chemických postřiků. Díky tomu, že na polích a sadech žije celé množství různých živočichů, se škůdci si poradí jejich přirození antagonisté. Růstu plevelu zabraňuje pestrý osevní postup nebo jej farmáři likvidují mechanicky. Plody rostoucí v těchto podmínkách se vyznačují plnou přirozenou chutí a nulovým obsahem reziduí pesticidů. Navíc tento režim pomáhá zachovat v dobrém stavu životní prostředí a netrpí ani vodní či půdní systém. Takové plody tak budou chutnat vám i přírodě!

Co dozrává na podzim?

Pro jaké plody se vlastně můžete vypravit? S zářím a říjnem jsou jednoznačně spjata jablka různých barev, velikostí a tvarů. Využijte jejich současné příznivé ceny a nakupte si pár kilo do zásoby, ve sklepě vám v prodyšných bedýnkách vydrží až několik měsíců. K uskladnění se hodí například odrůda Rubín s malinko tužší, ale šťavnatou slupkou či zelenožlutá jablka Idared, která lze uchovat až do jara.

Stejně typické jsou i hrušky, švestky či hroznové víno. Na stromech dozrávají také vlašské nebo lískové oříšky. Co se týče zeleniny, jde především o kořenové druhy jako je mrkev, celer či řepa. Nezapomeňte na brambory, které jsou právě v tomto období nejchutnější.