Užijte si letošní vinobraní naplno a vsaďte na bio víno!

Užijte si letošní vinobraní naplno a vsaďte na bio víno!

Měsíc září je už odedávna úzce spojen s vinobraním. A i když se toto období nese pro většinu z nás v duchu nejrůznějších akcí a slavností, pro vinaře zase znamená zejména zadostiučinění v podobě sklízení úspěchů své celoroční práce. A výjimkou nejsou ani ti, kteří o své vinice pečují dle zásad ekologického zemědělství. Jak bio víno poznat a proč v obchodech sáhnout zrovna po něm? To vše se dozvíte v našem článku!

 Slavnosti spojené s vinobraním na počest úrody a plodnosti se pravděpodobně konaly už ve starověkém Řecku. Bujaré oslavy, které dle řeckých báj í pořádal bůh vína Dionýsos, byly po celé Evropě proslulé. A i přesto, že od dob antiky už uplynulo několik tisíc let, tyto tradice se zachovaly dodnes. Patříte i vy mezi ty, kteří si rádi dopřejí skleničku lahodného vína z těch nejlepších hroznů? Pokud ano, pak byste se rozhodně měli zajímat o jejich původ.  

Dopřejte si kvalitní víno

Bio víno vzniká na vinicích, kde se hospodaří v souladu s principy ekologického zemědělství. Zaměřte se proto v obchodech na etikety lahví a hledejte loga biolistu a biozebry. Kromě těchto označení by měla sklenice obsahovat také kód jedné ze čtyř kontrolních organizací, jimiž jsou KEZ, ABCert, Bureau Veritas nebo Biokont, jež bio původ hroznů, soulad s legislativou i rozsáhlý proces výroby certifikují.

Na vinicích, kde se pěstuje bio víno, se důsledně dbá na životní prostředí a šetrný způsob produkce. Vinaři zde hospodaří bez zbytečné chemie a používají výhradně takové přípravky na ochranu rostlin, které jsou v ekologickém zemědělství povolené. Víno je ošetřováno nejrůznějšími výluhy z bylin a rostlin nebo mikrobiálními přípravky. S přemnoženými škůdci na vinicích zase pomáhají draví roztoči, slunéčka či například škvoři. Růst révy je podporován kompostem nebo zbytky mechanicky likvidovaného plevelu. Od první bobulky až po výsledný nápoj tak bio vinaři pečují s láskou a maximální péčí stejně jako o půdu, krajinu i biodiverzitu.

Důsledné dodržování přísných kontrol

Ekologičtí vinaři každoročně podstupují přísné kontroly zaměřené na systém produkce i zpracování. Kontroluje se stav půdy, způsob hnojení, přípravky na ochranu rostlin použité ve vinicích i systém jejich obhospodařování. Dále se kontrolní organizace soustředí na látky použité při zpracování hroznů až po lahvování, na sklady a budovy náležící k pozemkům a zjišťují, zda nedochází ke kontaminaci sklizené úrody a výsledného produktu. 

Nejen o bio víně, ale také o dalších produktech ekologického zemědělství se můžete dočíst na stránkách myjsmebio.cz, kde zároveň najdete spoustu inspirace k vaření. Nákupem lokálního bio vína, ale také dalších bioproduktů, podporujete ekologické producenty a zároveň se podílíte na zvýšení kvality života, zaměstnanosti a atraktivity regionu, který je třeba právě vaším domovem. 

Tip na závěr:

Rádi byste navštívili některé z vinařství, které nabízí víno z těch nejkvalitnějších hroznů v bio kvalitě? Jejich seznam najdete na kamprobio.cz a lovime.bio. Zavítat můžete třeba do Vinařství Válka, jež pro zákazníky v loňském roce otevřelo vinařský dvůr. Zažijete zde skvělou atmosféru, vychutnáte si výborná vína i lokální speciality. Více informací na vinarstvivalka.cz.