Připravte si snídani snů i bez brzkého vstávání. Nastartuje den stylově!

Připravte si snídani snů i bez brzkého vstávání. Nastartuje den stylově!

Teplé letní dny doslova vyzívají k tomu, abychom si připravili chutnou a pestrou snídani. Nemusíte se vůbec obávat, příprava zabere jen pár minut. Základem je totiž ovoce, a to ve všech podobách – v jogurtu, s chia semínky i s oříšky. Připravte si na každý den pestrou skleničku všeho, co máte rádi, a ráno si ji jednoduše přibalte do tašky.

Léto doslova překypuje nabídkou sezónních potravin. Začátkem teplých dnů tak bez obav seženete čerstvé jahody, později pak šťavnaté broskve, hrušky, jablka, borůvky ale i oblíbené červené ovoce, jako je rybíz, maliny nebo třešně. A s čím pestrou nabídku ovoce kombinovat? Sáhnout můžete po bílých jogurtech, pudinku, vločkách i semínkách. Třešničkou na dortu pak mohou být čerstvé bylinky, jako je například máta.

Kvalitní ovoce i mléčný základ

Než se pustíte do přípravy, snažte se zaměřit na kvalitu a původ potravin, ze kterých jídlo připravujete. Doporučujeme proto vybírat z širokého spektra biopotravin pocházejících z lokální ekologické produkce. Farmáři hospodařící v režimu bio nabízejí hodnotné potraviny, které obsahují vitamíny i minerály v dobře vstřebatelné podobě, které byly navíc vyprodukovány v souladu s přírodou. Ekologické zemědělství nepoužívá průmyslová hnojiva ani pesticidy a celý proces výroby je kontrolován od semínka až po finální produkt minimálně jednou ročně některou ze čtyř kontrolních organizací – KEZ, ABCert, Bureau Veritas, Biokont. Ty dbají na to, aby byly dodržovány přísné zásady bio produkce skutečně od výsadby až po sklizeň a uskladnění či zpracování. Zvířata jsou chována v téměř přirozeném prostředí a po celý život mají volný přístup do výběhu či na pastviny. Více informací najdete na stránkách myjsmebio.cz.

Kam pro biopotraviny?

Možností je hned několik. Můžete vyrazit na nedalekou ekofarmu, seznam těch nejbližších naleznete na stránkách kamprobio.cz a lovime.bio. Můžete také využít bedýnkových systémů. Biopotraviny nabízejí prodávající i na farmářských trzích. Původ produktu ale musí být schopni prokázat certifikátem uděleným právě jednou ze čtyř výše uvedených kontrolních organizací. Hodnotné biopotraviny se v čím dál větší míře vyskytují také v supermarketech. Dejte si ale pozor, aby vždy nesly označení logy biolistu nebo biozebry. Jen ta potvrzují, že se 100 % jedná o produkt ekologického zemědělství, tedy v bio kvalitě.

NÁŠ TIP: Eko Farma Sádky

Doporučujeme vyrazit na biofarmu do vesnice Kunovice na Uherskohradišťsku. Místní farma vás dostane nejen svou nabídkou ovoce v biokvalitě, ale rovněž malebným regionem Slovácka. Pokud chcete vyrazit třeba na kolech, nabízí také ubytování. Více informací o farmě najdete zde.

Připravte si „ovocnou skleničku“

Nejste zrovna ranní ptáče a preferujete, když si můžete přispat? Nevadí, máme pro vás řešení. Připravte si skleničku plnou lahodných dobrot. Ráno ji jen vytáhnete z lednice a můžete v pohodě snídat bez toho, aniž byste museli jídlo složitě chystat. Navíc si tuto chutnou snídani můžete vzít kamkoliv s sebou.

Ingredience na jednu porci:

  • 3 lžíce bio pohankových vloček
  • 150 g bio jogurtu řeckého typu
  • hrst bio malin
  • hrst bio borůvek
  • lžička bio medu
  • lžička chia semínek
  • bio máta na ozdobu

Připravte si čistou zavařovací sklenici a do ní postupně naskládejte jogurt, vločky, med, ovoce, chia semínka a na závěr přidejte mátu. Takto připravenou skleničku uchovávejte v lednici.