Podzimní sklizeň ve znamení brambor. Vybírejte pečlivě a dopřejte si to nejlepší

Podzimní sklizeň ve znamení brambor. Vybírejte pečlivě a dopřejte si to nejlepší

Najdeme je ve spížích téměř každé české domácnosti, jsou jednou z nejoblíbenějších příloh vůbec a jejich variabilitě se meze nekladou. Brambory se v našich kuchyních používají už po staletí a jelikož jejich sklizeň právě vrcholí, poradíme vám, jaké typy jsou k dostání, kde je nakupovat a na co při výběru rozhodně nezapomenout!

I když se brambory do evropských kuchyní dostaly až počátkem 16. století, v jihoamerických zemích byly známy už mnohem dříve. Dnes se v obchodech běžně setkáme s tím, že různé druhy nesou označení A, B a C. Varný typ A je ideální na vaření ve slupce a jedná se o pevné a tuhé brambory, které se nejvíce hodí například do salátů. Brambory typu B jsou o něco měkčí a skvěle poslouží jako příloha, ale hodí se také do nejrůznějších polévek, gulášů či salátů. Třetí typ se pak během varu rychle rozvaří, je moučnatý a obsahuje nejvíce škrobu. Je proto vhodný například k přípravě bramborových placek nebo bramborového těsta. 

V regálech hledejte skutečnou kvalitu

Zavítali jste už někdy ve svém oblíbeném supermarketu do uliček s produkty ekologického zemědělství? Právě tam totiž najdete certifikované biopotraviny, které vám zaručí tu nejvyšší kvalitu a spolehlivě je poznáte podle označení biolistu a biozebry. Ekologická produkce se řídí přísnou evropskou i národní legislativou, na jejíž dodržování dohlíží čtyři kontrolní organizace – KEZ, ABCert, Bureau Veritas nebo Biokont. Výběrem lokálních biopotravin podporujete ekologické zemědělce, kteří přirozeně a s maximální možnou ohleduplností pečují o půdu, krajinu i hospodářská zvířata. Zároveň se podílíte i na zvýšení kvality života, zaměstnanosti a atraktivity regionu, jenž je třeba právě vaším domovem. Více o ekologickém zemědělství a třeba o tom, jak vypadá rostlinná bioprodukce nebo jak se na ekofarmách chovají zvířata, se můžete dozvědět na myjsmebio.cz. 

Rádi byste si udělali výlet do přírody, načerpali novou energii a zároveň nakoupili ty nejlepší potraviny v bio kvalitě? Vyrazte na některou z ekofarem! Zkuste třeba Bezděkovský mlýn rodiny Řezníčkovi, který najdete na Vysočině a kde kromě brambor nabízí také hovězí maso v bio kvalitě. Více najdete na facebook.com/bezdekovskymlyn. Jiné ekofarmy si můžete prohlédnout také na lovime.bio a kamprobio.cz, kde zároveň zjistíte, jaká je jejich aktuální nabídka.


Zapečené brambory plněné slaninou a sýrem

  • 4 velké bio brambory (varný typ B nebo C)
  • 100 g bio slaniny 
  • 100 g bio tvrdého sýra
  • stroužek bio česneku
  • bio jarní cibulka
  • sůl, bio pepř
  • 100 g bio zakysané smetany

Troubu předehřejte na 200 stupňů. Brambory omyjte, důkladně očistěte a vložte do hrnce se studenou osolenou vodou. Vařte asi 20 minut do poloměkka. Mezitím na kostičky nakrájejte slaninu, nastrouhejte sýr a jarní cibulku nasekejte nadrobno. Uvařené brambory rozkrojte napůl a vydlabejte dužinu, kterou smíchejte s polovinou nastrouhaného sýra, prolisovaným česnekem a jarní cibulkou. Dle chuti osolte a opepřete. Brambory lehce potřete olejem a naplňte připravenou směsí. Rozložte na zapékací mísu, posypte kostičkami slaniny a pečte v troubě asi 30 minut. V posledních 5 minutách brambory posypte zbylým sýrem. Podávejte se zakysanou smetanou.