Zábava a nákup kvalitních pochoutek v jednom. Vyrazte s dětmi na ekofarmu!

Zábava a nákup kvalitních pochoutek v jednom. Vyrazte s dětmi na ekofarmu!

Krásné letní počasí doslova láká k výletům. Zkuste letos něco nového a dejte šanci agroturistice. Ukažte dětem, jak vypadá život zvířat i lidí na ekofarmě, jak se pěstují rostliny a chovají zvířata v přirozeném prostředí. Kromě zážitku si navíc odvezete i kvalitní potraviny třeba na vaši příští grilovačku.

Ať už hledáte alternativu pro trávení příjemného odpoledne v přírodě nebo chcete prožít dovolenou na českém venkově, bude návštěva bio farmy tou správnou volbou. Čeká na vás krásná příroda, domácí výrobky i zážitky třeba v podobě jízdy na koních.

Pro výletování s dětmi doporučujeme vyrazit na některou z kozích, ovčích nebo jiných ekologických farem, kde jsou chována zvířata. Děti nejen uvidí, jak probíhá samotná péče a co všechno obnáší, ale budou si je moci i pohladit a blíže se s nimi seznámit. Právě budování vztahu k přírodě a ke zvířatům má nezanedbatelný dopad na přístup k ekologickému zemědělství v buducnosti.

Láska k přírodě i zvířatům

Místní farmáři hospodařící v režimu ekologického zemědělství poskytují zvířatům co nejpřirozenější prostředí a respektují jejich potřeby. Ať už kozy, ovce, krávy ale i slepice tráví většinu svého života na pastvinách a ve stádu, jelikož ke svému životu potřebují socializaci. Ustájena jsou jen v případě nepřízně počasí. V České republice se nachází velké množství ekofarem, které vás nechají nahlédnout do svých prostor a vy se tak můžete přesvědčit o tom, jak péče probíhá v praxi a že nemají co před veřejností schovávat.

Nejen ke zvířatům, ale i k půdě se ekologičtí farmáři chovají s láskou a respektem. Při pěstování v bio kvalitě se nepoužívají žádné pesticidy ani umělá hnojiva. Pole jsou plná života v podobě opylovačů, brouků, motýlů i ptactva. Půda obsahuje dostatek humusu i přirozených mikroorganismů. Šetrný přístup k hospodaření vede k uchování půdní úrodnosti a její hodnoty pro budoucí generace. Ekologické zemědělství pracuje v souladu s přírodou, využívá obnovitelné zdroje a souzní s přirozeným koloběhem živin. A pokud byste hledali podrobnější informace o tom, jak produkce v ekologickém zemědělství probíhá, doporučujeme stránky myjsmebio.cz.

NÁŠ TIP: Biofarma Juré

Ekologická farma nedaleko Zlína nabízí možnost zajímavého výletu či exkurze na farmu. Pod vedením zkušeného farmáře si zblízka prohlédnete jednotlivé druhy hospodářských zvířat a jejich zvířecí rodiny. Chovají se zde ovce, krávy, kozy, slepice a farma také obhospodařuje ekologické sady a produkuje různé výrobky jako například sušené ovoce, povidla, marmelády apod. Poznáte tak potřeby zvířat, jejich chování, čím se živí a jaký užitek dávají člověku. Pohladíte si je, některé z nich nakrmíte. Děti i dospělí zde o ekologickém zemědělství nejen uslyší, ale i uvidí, ucítí a osahají si jej, a dokonce mohou i ochutnat jeho produkty. Na farmě se můžete také ubytovat nebo navštívit obchod, kde nakoupíte bio maso či třeba bio pohanku. Více informací najdete zde.

Chuťovky i k vám domů

Ekofarmy vám kromě prohlídky nabídnou také kvalitní biopotraviny. Vybírat lze ze široké nabídky masných a mléčných produktů, ale i zeleniny a ovoce. Většina farmářů nabízí své produkty na faremních e-shopech a také si je můžete prostřednictvím tzv. bedýnkových systémů objednat až domů. Seznam farem hospodařících v režimu ekologického zemědělství najdete na kamprobio.cz a lovime.bio.

Biopotraviny najdete také na farmářských trzích, kde by se prodejci měli prokázat certifikátem uděleným jednou ze čtyř kontrolních organizací – KEZ, ABCert, Bureau Veritas, Biokont. V supermarketech jsou produkty ekologického zemědělství označeny logem biolistu nebo biozebry. Jen tak 100 % poznáte, že se jedná o bio.