Veřejné stravování může být chutné, cenově dostupné a přitom šetrné k životnímu prostředí

Veřejné stravování může být chutné, cenově dostupné a přitom šetrné k životnímu prostředí

Většinu z nás při výběru oběda v „závodní kantýně“ ani nenapadne, že svojí volbou můžeme zásadně ovlivňovat strukturu naší krajiny nebo způsob hospodaření. Přitom v mnoha zemích EU je právě veřejné stravování jedním z mnoha nástrojů, jak zásadním způsobem zlepšovat strukturu zemědělství a prefero-vat tak šetrný přístup k přírodě či zvířatům.

Preferencí určitých komodit – biopotravin, regionálních produktů apod. a to již ve fázi zadávání veřejné zakázky na dodavatele stravovacích služeb můžeme ovlivnit způsob produkce potravin. Veřejné stravování představuje obrovské množství strávníků – armáda, úřady, nemocnice, domovy důchodců atd., všude tam mohou biopotraviny – tedy produkty ekologického zemědělství, které představuje šetrný způsob hospodaření ve vztahu k půdě, vodě, krajině i zvířatům, najít své místo. A nemusí to ani znamenat razantní zdražení oběda,“ dodává manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřina Urbánková.

Fakt, že zařazení biopotravin do veřejného stravování může znamenat posun správným směrem, který výrazně nezasáhne do našich peněženek a přitom se jedná o normální a velmi chutné kombinace, dokazuje i dnešní tisková konference k zahájení Září – Měsíce biopotravin. Na ní známý kuchař Michal Hromas vaří menu, určené právě pro veřejné stravování:

Hovězí žebro ve vývaru - výrobní cena 12,80 Kč

Pastýřský koláč - výrobní cena 16,90 Kč

Dušené hovězí s mrkví a bramborem - výrobní cena 36,60 Kč

Karamel krém z biomléka – výrobní cena 17,40 Kč