Dopřejte si poklidné léto v prostředí malebné ekofarmy

Dopřejte si poklidné léto v prostředí malebné ekofarmy

Klid, příroda a zvířata všude kolem vás – dejte letos šanci agroturistice a vyrazte společně s dětmi na ekofarmu. Uvidíte, že nejen ty nejmenší, ale i vás pobyt v přírodě dostane. V klidu si odpočinete, naberete nové síly na další dny, a navíc si společně užijete spoustu legrace.

Nemáte rodinu na vesnici? Nevadí. Díky agroturistice se můžete vydat do přírody rovnou na celý víkend, a ještě si vyzkoušet život hospodáře. Krmení zvířat, jízda na koních nebo sbírání vajíček – zažijte s dětmi život na farmě a probuďte v nich lásku k přírodě. Pro výletování s ratolestmi doporučujeme vyrazit na některou z ekofarem s živočišnou produkcí. Děti zde uvidí, jak probíhá péče o zvířata, čím se krmí nebo jak se získává mléko. Rozšíří si tak obzory o výrobě potravin a vybudují si vztah ke zvířatům.

 

Benefit pro děti i rodiče

Klid a odpočinek od běžného dne – pobyt na farmě je výhrou nejen pro děti, ale i rodiče. Konečně si nebudete muset lámat hlavu s tím, zda se vaše ratolesti dostatečně zabaví. Na farmě je totiž o zážitky postaráno.

 

Proč zrovna ekofarma?

Ať už se vydáte na kozí, ovčí i kteroukoliv jinou ekofarmu, pravděpodobně zde potkáte jehňátka, kůzlátka, telátka nebo třeba kuřátka. Všechna zvířata zde mají zajištěný život v téměř přirozeném prostředí. Socializují se, žijí ve skupinách, mají volný výběh a většinu svého života tráví na čerstvém vzduchu s přístupem světla a slunce. Ustájena jsou často pouze v případě nepříznivých klimatických podmínek nebo až těsně před porážkou, aby si na prostředí zvykla a nebyla ve stresu. Celý koloběh života tak v mnoha případech prožijí na jedné farmě, což se také odráží na vysoké kvalitě masa i mléčných výrobků.

 

Hospodaření v ekologickém zemědělství si zakládá, kromě péče o zvířata, také na péči o půdu a střídání plodin. Při pěstování plodin v bio kvalitě se nepoužívají žádné pesticidy ani umělá hnojiva. Pole jsou plná života v podobě opylovačů, brouků, motýlů i ptactva. Půda obsahuje dostatek humusu i přirozených mikroorganismů. Šetrný přístup k hospodaření vede k uchování půdní úrodnosti a hodnoty pro budoucí generace. Ekologické zemědělství pracuje v souladu s přírodou, využívá obnovitelné zdroje a souzní s přirozeným koloběhem živin. Více informací o biopotravinách a ekologickém zemědělství naleznete na stránkách myjsmebio.cz.

 

Náš tip: Ekofarma u Kotyků

Ekofarma u Kotyků nabízí ubytování v 2 až 6 lůžkových pokojích, a kromě zapojení se do aktivit v rámci péče o hospodářství můžete vyzkoušet také netradiční ubytování na slámě či posezení u ohně a grilování pochoutek přímo z farmy. Kromě chovných zvířat v podobě krav zde najdete také kočky a psa. Více informací o farmě, hospůdce a produktech v bio kvalitě, které si s sebou můžete odvézt domů najdete zde.

 

Nejen zážitek, ale i pochoutky

Ekofarmy vám nabídnou také kvalitní biopotraviny. Výběr je opravdu široký – maso, mléčné výrobky, vejce nebo ovoce a zelenina. Nakoupit můžete ve faremním obchodě, ale většina farem má k dispozici také e-shop. Využít můžete i čím dá oblíbenější tzv. bedýnkové systémy a biopotraviny si objednat až domů. Seznam farem hospodařících v režimu ekologického zemědělství najdete na kamprobio.cz a lovime.bio. Výrobky v bio kvalitě seženete také v obchodech, kde ale musí být označeny logem biolistu nebo biozebry. Jen tak 100 % poznáte, že se jedná o bio.